Этот материал размещён в газете "Родная газета". Вы можете оформить подписку на печатный вариант газеты. Подписаться…
Опыт взятия земли есть не только у нашей организации "РIДНА ЗЕМЛЯ" (РЗ), но и у других организаций по Украине, например Житомирская, Днепропетровская и Харьковские группы. У всех подходы были разные и готовых рецептов здесь нет, есть, конечно, общие рекомендации.
Право собственности на землю гарантируется Конституцией Украины и Земельным Кодексом Украины (см. Приложение).
По закону, каждый гражданин Украины имеет право на единоразовую бесплатную приватизацию участка земли для ведение личного крестьянского хозяйства размером до 2 га и для строительства жилого дома и хозяйственных построек до 0,25 га. Но это по закону. Практически же получить всю эту землю единым наделом достаточно сложно, т.к. существующая модель земельных отношений, на которую опирается закон максимально адаптирована для ведения сельского хозяйства интенсивными методами и для упрощения учёта земельных ресурсов. Одним куском выделяется участок земли под застройку всей улицы, затем другим куском выделяется земля под огороды. И возни меньше и трактору есть, где разгуляться. Схема землеустройства, которую предложила Анастасия в книгах В. Мегре, и которую мы пытались объяснить землеуправителям вводила их в ступор. Т.е никто так раньше не делал, хотя это не противоречит закону, просто так сложилось в результате долгой практики урбанистического хозяйствования.
Декларируемое в законе право, ещё не означает, что вы им сможете сразу воспользоваться, т.к есть некоторые узкие места, в которые надо суметь втиснуться. Первое, это-то, что теперь за счёт доходов от продажи земель несельскохозяйственного назначения (земли населенных пунктов) пополняются местные бюджеты. Наш председатель сельсовета упоминал о существовании документов, которые это регламентируют. Эти документы появились на фоне ужесточения контроля со стороны районных администраций за наполнением местного бюджета и порядком решения земельных вопросов местными сельскими советами.
В разной местности оценочная стоимость земли разная. Возникает вопрос кто решает продавать землю или отдавать бесплатно? Это решает сессия сельского совета. И тут всё зависит от искусства убеждения и поиска компромиссов и решений удовлетворяющих обе стороны.
Как правило, не многие из председателей сельсоветов имеют широкий кругозор, мыслят на перспективу, и способны взять на себя ответственность о безоплатном выделении земли, по этому обязательно нужно заручаться поддержкой районного руководства, которое может повлиять на сельский совет принять такое решение.
В общем случае направление поиска компромиссов и решений может быть выражено в виде добровольных инвестиций в развитие села со стороны поселенцев. Мы пошли именно по такой схеме. Оснастили сельскую школу компьютерным классом и оснастили офисной техникой сельсовет. Сессия сельского совета дала разрешение на разработку проекта землеотвода на 19 га из запаса земель несельскохозяйственного назначения (разрешена застройка).
(Прим. редакции газеты «Родная газета»: Закон Украины «О личном крестьянском хозяйстве» предусматривает, что на земельном участке, предоставленном для ведения личного крестьянского хозяйства (который может быть и сельскохозяйственного назначения) может располагаться имущество, определённое в ст. 6 данного Закона, к которому относиться и жилой дом, хозяйственные постройки и сооружения.)
На этой площади разместилось 16 участков по 1 га плюс зоны общего пользования и озеро. Расширение посёлка пока не предусматривается. Коллектив посёлка уже сформировался.
Теперь о порядке оформления. В принципе он расписан в статье 118 Земельного Кодекса. В сельский совет подаётся заявление (см. Приложение). По регламенту, сессия сельского совета собирается 1 раз в три месяца. Сессия сельсовета выдаёт разрешение на разработку проекта землеотвода. С этим разрешением вы идёте в контору, которая имеет лицензию на такие работы, как правило этим занимаются районные отделы земельных ресурсов, либо эти работы выполняет районный архитектурный отдел. Там вы объясняете, что вы хотите, показываете свой план и платите за работу. Примерно 200 гр. за участок. Предварительно нужно собственными силами снять план общего участка, чтобы спроектировать расположение земельных участков для обустройства родовых поместий и достаточно чётко представлять, что вы хотите, т.к. вам это нужно будет объяснять исполнителю, которого такой модели отвода земель под градостроительство в институте не учили. Мы свою съёмку, делали раза три, т.к. участок у нас неправильной формы, и основная проблема была определить достаточно точно углы. Профессионального оборудования у нас естественно не было, мы пользовались компасом.
После того, как вам снимут точно общий участок земли на местности, поделят его на плане, так, как вы хотите, и все вопросы будут утрясены, вы согласуете эти проекты с районным управлением по земельным ресурсам, в отделе архитектуры, у главного районного эколога и санитарного врача. Я употребил слово проекты во множественном числе, т.к. мы не разрабатывали и не утверждали технико-экономическое обоснование общего проекта посёлка, а оформляли землю на каждого человека отдельно.
После этого все эти заключения вместе с проектами подаются на сессию сельсовета, которая и даёт разрешение на приватизацию этих участков. После этого вам могут уже выдать государственный акт о праве собственности на землю, в котором содержится схема вашего участка с привязкой по местности и выделить этот участок в натуре, т.е. забить колышки установленного образца. После этого нужно в отделе архитектуры пройти процедуру оформления паспорта на застройку, на основании которого вы уже можете начинать строительные работы. В паспорте на застройку точно указывается размер строительных сооружений и места, где они будут построены, вплоть до нужника. Вот почему важно, в деталях представлять план своего будущего родового поместья, существующая бюрократическая машина этому тоже способствует, «нет худа без добра».
Председатель Киевской общественной организации "РIДНА ЗЕМЛЯ", Фадеев Юрий
Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об’єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Кожний громадянин має право користуватися природними об’єктами права власності народу відповідно до закону.
Власність зобов’язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству. Держава забезпечує захист прав усіх суб’єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб’єкти права власності рівні перед зак оном.
Стаття 14.
Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
ЗЕМЕЛЬНЫЙ КОДЕКС УКРАИНЫ (извлечения)
Стаття 33. Земельні ділянки особистих селянських господарств
1. Громадяни України можуть мати на праві власності та орендувати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства.
2. Іноземні громадяни та особи без громадянства можуть мати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства на праві оренди.
3. Використання земель особистого селянського господарства здійснюється відповідно до закону.
Стаття 40. Земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва
Громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом. Понад норму безоплатної передачі громадяни можуть набувати у власність земельні ділянки для зазначених потреб за цивільно-правовими угодами.
Стаття 116. Підстави набуття права на землю
1.Громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування або державних органів приватизації, або центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом (Частина перша статті 116 зі змінами, внесеними Законами № 3235-IV від 20.12.2005, № 489-16 від 19.12.2006, № 107-VI від 28.12.2007).
2. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
3. Безплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі:
а) приватизації земельних ділянок, які знаходяться у користуванні громадян;
б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;
в) одержання земельної ділянки із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
4. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян в межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
5. Передача у власність територіальних громад земельних ділянок із земель державної власності провадиться безоплатно для городництва, сінокосіння та випасання худоби.
6. Надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Стаття 118. Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами
1.Громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка знаходиться у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської, Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.
2. Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельних ділянок.
3. Громадяни – працівники державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонери з їх числа, зацікавлені у одержанні безплатно у власність земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні цих підприємств, установ та організацій, звертаються з клопотанням відповідно до сільської, селищної, міської рад або районної, Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій про приватизацію цих земель.
4. Відповідні органи місцевого самоврядування або органи виконавчої влади в місячний термін розглядають клопотання і надають дозвіл підприємствам, установам та організаціям на розробку проекту приватизації земель.
5. Після затвердження проекту приватизації земель провадиться передача земельних ділянок у власність громадянам – працівникам державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонерам з їх числа у порядку, встановленому цим Кодексом.
6. Громадяни, зацікавлені у одержанні безплатно у власність земельної ділянки з земель державної або комунальної власності для: ведення фермерського господарства; ведення особистого селянського господарства; ведення садівництва; будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд(присадибна ділянка); індивідуального дачного будівництва; будівництва індивідуальних гаражів в межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної, Київської, Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання.
7. Відповідна місцева державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає заяву, а при передачі земельної ділянки фермерському господарству також висновки конкурсної комісії, і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність, надає дозвіл на розробку проекту її відведення.
8. Проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян відповідними землевпорядними організаціями у строки, що обумовлюються угодою сторін.
9. Проект відведення земельної ділянки погоджується із органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органом архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних державних адміністрацій або органів місцевого самоврядування (частина дев’ята статті 118 в редакції Закону № 1626-IV від 18.03.2004).
10. Районна, Київська, Севастопольська міські державні адміністрації або сільські, селищні, міські ради у місячний строк розглядають проект відведення та приймають рішення про передачу земельної ділянки у власність.
11. У разі відмови органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Стаття 121. Норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам
1. Громадяни України мають право на безоплатну передачу земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: а) для ведення фермерського господарства – в розмірі земельної частки(паю), визначеної для сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств розмір земельної частки(паю), визначається як середній по цих підприємствах, а у інших випадках – як середній по району; б) для ведення особистого селянського господарства – до 2,00 гектарів; в) для ведення садівництва – до 0,12 гектара; г) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – до 0,25 гектара, в селищах – до 0,15 гектара, в містах – до 0,10 гектара; ґ) для індивідуального дачного будівництва – до 0,10 гектара; д) для будівництва індивідуальних гаражів – до 0,01 гектара.
2. Розмір земельних ділянок, що передаються безоплатно громадянину для ведення особистого селянського господарства, може бути збільшено у разі отримання в натурі (на місцевості) земельної частки(паю).
До сессії _____________________ ради
_________________________________________
(прізвище, ім’я та по батькові заявника)
__________________________________
(паспортні дані: серія, номер,
__________________________________
коли і ким видано)
__________________________________
(місце проживання)
__________________________________
(ідентифікаційний номер)
ЗАЯВА
Прошу вас дати дозвіл на розробку відведення земельної ділянки в приватну власність, площею 1 га, для ведення особистого селянського господарства.
Підпис заявника ,_______________ ,________________________________,
(підпис) (Ініціали та прізвище)
“____”______________ ________ р.
Досвід узяття землі є не тільки у нашої організації
Досвід узяття землі є не тільки у нашої організації "РIДНА ЗЕМЛЯ" (РЗ), але і у інших організацій по Україні, наприклад Житомирська, Дніпропетровська і Харківські групи. У всіх підходи були різні і готових рецептів тут немає, є, звичайно, загальні рекомендації.
Право власності на землю гарантується Конституцією України і Земельним Кодексом України (див. Додаток).
Згідно із законом, кожен громадянин України має право на одноразову безкоштовну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства розміром до 2 га і для будівництва житлового будинку і господарських споруд до 0,25 га. Але це згідно із законом. Практично ж отримати всю цю землю єдиним наділом достатньо складно, оскільки існуюча модель земельних відносин, на яку спирається закон максимально адаптована для ведення сільського господарства інтенсивними методами і для спрощення обліку земельних ресурсів. Одним шматком виділяється ділянка землі під забудову всієї вулиці, потім іншим шматком виділяється земля під городи. І метушні менше і трактору є, де розгулятися. Схема землеустрою, яку запропонувала Анастасія в книгах В. Мегре, і яку ми намагалися пояснити землевпорядникам вводила їх в ступор. Тобто, ніхто так раніше не робив, хоча це не суперечить закону, просто так склалося в результаті довгої практики урбаністичного господарювання.
Деклароване в законі право, ще не означає, що ви їм зможете відразу скористатися, так як є деякі вузькі місця, в які треба зуміти втиснутися. Перше, це-то, що тепер за рахунок доходів від продажу земель несільськогосподарського призначення (землі населених пунктів) поповнюються місцеві бюджети. Наш голова сільради згадував про існування документів, які це регламентують. Ці документи з'явилися на тлі посилювання контролю з боку районних адміністрацій за наповненням місцевого бюджету і порядком рішення земельних питань місцевими сільськими радами.
У різній місцевості оцінна вартість землі різна. Виникає питання хто вирішує продавати землю або віддавати безкоштовно? Це вирішує сесія сільської ради. І тут все залежить від мистецтва переконання і пошуку компромісів і рішень тих, що задовольняють обидві сторони.
Як правило, не багато хто з голів сільрад має широкий кругозір, мислить на перспективу, і здатні узяти на себе відповідальність про безоплатне виділення землі, по цьому обов'язково потрібно заручатися підтримкою районного керівництва, яке може вплинути на сільську раду ухвалити таке рішення.
У загальному випадку напрям пошуку компромісів і рішень може бути виражений у вигляді добровільних інвестицій в розвиток сіла з боку поселенців. Ми пішли саме по такій схемі. Оснастили сільську школу комп'ютерним класом і оснастили офісною технікою сільраду. Сесія сільської ради дала дозвіл на розробку проекту землевідведення на 19 га із запасу земель несільськогосподарського призначення (дозволена забудова).
(Прим. редакції газети „Родная газета”: Закон України «Про особисте селянське господарство» передбачає, що на земельній ділянці, наданій для ведення особистого селянського господарства (яка може бути і сільськогосподарського призначення) може розташовуватися майно, визначене в ст. 6 цього Закону, до якого відноситися і житловий будинок, господарські споруди і споруди.)
На цій площі розмістилося 16 ділянок по 1 га плюс зони загального користування і озеро. Розширення селища поки не передбачається. Колектив селища вже сформувався.
Тепер про порядок оформлення. В принципі він розписаний в статті 118 Земельного Кодексу. У сільську раду подається заява (див. Додаток). За регламентом, сесія сільської ради збирається 1 раз на три місяці. Сесія сільради видає дозвіл на розробку проекту землевідведення. З цим дозволом ви йдете в контору, яка має ліцензію на такі роботи, як правило цим займаються районні відділи земельних ресурсів, або ці роботи виконує районний архітектурний відділ. Там ви пояснюєте, що ви хочете, показуєте свій план і платите за роботу. Приблизно 200 гр. за ділянку. Заздалегідь потрібно власними силами зняти план загальної ділянки, щоб спроектувати розташування земельних ділянок для облаштування родових помість і достатньо чітко уявляти, що ви хочете, оскільки вам це потрібно буде пояснювати виконавцеві, якого такій моделі відведення земель під містобудування в інституті не учили. Ми свою зйомку, робили рази три, оскільки ділянка у нас неправильної форми, і основна проблема була визначити досить точно кути. Професійного устаткування у нас природно не було, ми користувалися компасом.
Після того, як вам знімуть точно загальну ділянку землі на місцевості, поділять його на плані, так, як ви хочете, і всі питання будуть узгоджені, ви погоджуєте ці проекти з районним управлінням з земельних ресурсах, у відділі архітектури, у головного районного еколога і санітарного лікаря. Я спожив слово проекти в множині, оскільки ми не розробляли і не затверджували техніко-економічне обґрунтування загального проекту селища, а оформляли землю на кожну людину окремо.
Після цього всі ці висновки разом з проектами подаються на сесію сільради, яка і дає дозвіл на приватизацію цих ділянок. Після цього вам можуть вже видати державний акт про право власності на землю, в якому міститься схема вашої ділянки з прив'язкою по місцевості і виділити цю ділянку в натурі, тобто забити кілочки встановленого зразка. Після цього потрібно у відділі архітектури пройти процедуру оформлення паспорта на забудову, на підставі якого ви вже можете починати будівельні роботи. У паспорті на забудову точно указується розмір будівельних споруд і місця, де вони будуть побудовані, аж до нужника. От чому важливо, в деталях представляти план свого майбутнього родового помістя, існуюча бюрократична машина цьому теж сприяє, „ні худа без добра”.
Голова Київської громадської організації "РIДНА ЗЕМЛЯ", Фадєєв Юрій
Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об’єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Кожний громадянин має право користуватися природними об’єктами права власності народу відповідно до закону.
Власність зобов’язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству. Держава забезпечує захист прав усіх суб’єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб’єкти права власності рівні перед зак оном.
Стаття 14.
Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
ЗЕМЕЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ (витяги)
Стаття 33. Земельні ділянки особистих селянських господарств
1. Громадяни України можуть мати на праві власності та орендувати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства.
2. Іноземні громадяни та особи без громадянства можуть мати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства на праві оренди.
3. Використання земель особистого селянського господарства здійснюється відповідно до закону.
Стаття 40. Земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва
Громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом. Понад норму безоплатної передачі громадяни можуть набувати у власність земельні ділянки для зазначених потреб за цивільно-правовими угодами.
Стаття 116. Підстави набуття права на землю
1.Громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування або державних органів приватизації, або центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом (Частина перша статті 116 зі змінами, внесеними Законами № 3235-IV від 20.12.2005, № 489-16 від 19.12.2006, № 107-VI від 28.12.2007).
2. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
3. Безплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі:
а) приватизації земельних ділянок, які знаходяться у користуванні громадян;
б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;
в) одержання земельної ділянки із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
4. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян в межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
5. Передача у власність територіальних громад земельних ділянок із земель державної власності провадиться безоплатно для городництва, сінокосіння та випасання худоби.
6. Надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Стаття 118. Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами
1.Громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка знаходиться у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської, Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.
2. Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельних ділянок.
3. Громадяни – працівники державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонери з їх числа, зацікавлені у одержанні безплатно у власність земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні цих підприємств, установ та організацій, звертаються з клопотанням відповідно до сільської, селищної, міської рад або районної, Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій про приватизацію цих земель.
4. Відповідні органи місцевого самоврядування або органи виконавчої влади в місячний термін розглядають клопотання і надають дозвіл підприємствам, установам та організаціям на розробку проекту приватизації земель.
5. Після затвердження проекту приватизації земель провадиться передача земельних ділянок у власність громадянам – працівникам державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонерам з їх числа у порядку, встановленому цим Кодексом.
6. Громадяни, зацікавлені у одержанні безплатно у власність земельної ділянки з земель державної або комунальної власності для: ведення фермерського господарства; ведення особистого селянського господарства; ведення садівництва; будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд(присадибна ділянка); індивідуального дачного будівництва; будівництва індивідуальних гаражів в межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної, Київської, Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання.
7. Відповідна місцева державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає заяву, а при передачі земельної ділянки фермерському господарству також висновки конкурсної комісії, і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність, надає дозвіл на розробку проекту її відведення.
8. Проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян відповідними землевпорядними організаціями у строки, що обумовлюються угодою сторін.
9. Проект відведення земельної ділянки погоджується із органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органом архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних державних адміністрацій або органів місцевого самоврядування (частина дев’ята статті 118 в редакції Закону № 1626-IV від 18.03.2004).
10. Районна, Київська, Севастопольська міські державні адміністрації або сільські, селищні, міські ради у місячний строк розглядають проект відведення та приймають рішення про передачу земельної ділянки у власність.
11. У разі відмови органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Стаття 121. Норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам
1. Громадяни України мають право на безоплатну передачу земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: а) для ведення фермерського господарства – в розмірі земельної частки(паю), визначеної для сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств розмір земельної частки(паю), визначається як середній по цих підприємствах, а у інших випадках – як середній по району; б) для ведення особистого селянського господарства – до 2,00 гектарів; в) для ведення садівництва – до 0,12 гектара; г) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – до 0,25 гектара, в селищах – до 0,15 гектара, в містах – до 0,10 гектара; ґ) для індивідуального дачного будівництва – до 0,10 гектара; д) для будівництва індивідуальних гаражів – до 0,01 гектара.
2. Розмір земельних ділянок, що передаються безоплатно громадянину для ведення особистого селянського господарства, може бути збільшено у разі отримання в натурі (на місцевості) земельної частки(паю).
До сессії _____________________ ради
_________________________________________
(прізвище, ім’я та по батькові заявника)
__________________________________
(паспортні дані: серія, номер,
__________________________________
коли і ким видано)
__________________________________
(місце проживання)
__________________________________
(ідентифікаційний номер)
ЗАЯВА
Прошу вас дати дозвіл на розробку відведення земельної ділянки в приватну власність, площею 1 га, для ведення особистого селянського господарства.
Підпис заявника ,_______________ ,________________________________,
(підпис) (Ініціали та прізвище)
“____”______________ ________ р.
Материал из родового поместья
Дата материала: 01 мая 2008Разместил(а): Вячеслав Богданов, 01 мая 2008, 00:00